ליאור שיינפלד, 052-5344011

 

lior.therapy@gmail.com

    הכנה לחוויה הפסיכדלית על ציר הזמן

בחלק זה אנסה לשרטט על ציר הזמן את האופן שבו אני תופס את הפוטנציאל הטמון בחוויה הפסיכדלית. לא את החוויה עצמה, שכן מימד הזמן לא באמת קיים תחת חומרים מרחיבי תודעה, אלא את האופן המיטיב שבו אדם יכול לבנות עבור עצמו את החוויה הפסיכדלית, איך להפיק ממנה את המירב. הכתוב כאן אינו בגדר המלצה לנסות חומרים מרחיבי תודעה, אלא מנסה לתת מידע לאלו מכם.ן שכבר החליטו להתנסות ומחפשים דרך להתכונן לחוויה הפסיכדלית (אם יש כזה דבר). לשם הנוחות אחלק את ההכנה לשלבים.

 

התנאי הראשוני הוא שקיימת בתוכי קריאה לחוות מסע עם חומרים משני תודעה. שיש בי סקרנות לנושא, שמשהו בי נמשך לאפשרויות הטמונות במסעות עם חומרים מרחיבי תודעה. שאני עושה את זה תוך הקשבה לעצמי ולקצב הפנימי שלי, למצב בו אני נמצא בחיי וליכולת שלי להתמודד עם משהו שיכול להיות מטלטל ומערער, כמו גם ממלא ומפעים.

לפני שמתנסים בחומרים מרחיבי תודעה מומלץ מאוד להתחיל במשהו מאוד בסיסי- היכרות עם עצמי ועם התכנים המודעים והלא מודעים שמעסיקים אותי. מרחב אחד שמומלץ לעשות את זה דרכו הוא טיפול נפשי טוב. שם, באופן תהליכי ועדין, אפשר לגלות דרך הקשר הטיפולי ודרך המגע הרגשי עם עצמי את עולמי הפנימי- איפה בחיי יש קונפליקטים ומול איזה דמויות הם מופיעים בחיי, עם אילו רגשות קשה לי להתמודד למרות שהם קיימים בי, אילו חוויות לא מודעות היו חלק בעיצוב האישיות שלי ומי שאני היום. מרחב נוסף מומלץ הוא דרך תרגול של יוגה ומדיטציה. ריטריטים בהם אני מעמיק בעצמי, מתמודד עם עצמי במרחב שקט ובטוח שנותן לי כלים להעמיק את האופן שבו אני חווה ומבין את עצמי. השלב הזה יכול להימשך חודשים ואף שנים. חומרים מרחיבי תודעה מייצרים הורדה מסיבית של ההגנות הנפשיות שלנו, אלו שנוצרו כדי להגן עלינו ממגע עם תכנים לא מודעים שמאיימים על יציבות הנפש. ככל שנכין לעצמנו קרקע חזקה ויציבה יותר בהכרות עם עצמנו כך הסיכוי שנחווה טלטלה במפגש עם חומרים מרחיבי תודעה קטן.

השלב הבא והמאוד משמעותי הוא לבחור מלווה מקצועי ומיומן. הליווי יכול להיות אישי או קבוצתי, כאשר לכל אחד מהם יש יתרונות וחסרונות. מציאת מלווה היא אתגר גדול שכן מדובר בחומרים שעדיין לא מאושרים על ידי החוק ולכן הפעילות הזו מתרחשת במחתרת ואין עליה כל פיקוח. בעקבות זאת, אנשים רבים שמחפשים מענה לא מוצאים וגם כאשר מוצאים היכולת לעשות בחירה מושכלת ומודעת היא מצומצמת מאוד. הדגשים המרכזיים כאן הם המקצועיות והיכולת של המלווה לתת מענה רגשי ונפשי למצבים הרגרסיביים אליהם מגיעים בחוויה הפסיכדלית כמו גם החיבור ומידת האמון שניתן לתת במלווה. אזהרה- ישנם מקרים כואבים של ניצול לרעה של המרחב הפסיכדלי בצורות שונות.

השלב האחרון והקריטי לא פחות הוא האינטגרציה. הכוונה היא לעבד את החויה שעברתי תחת השפעת החומר, לתת מה מקום ומשמעות. בין אם המלווה עצמו מעביר את האינטגרציה ובין אם היא מתרחשת במרחב אחר- מדובר בחלק משמעותי מאוד באפשרות להפוך את החוויה שיכולה לפעמים להיות מעבר למילים למשהו מוחשי שאפשר ללכת אותו ברגליים. על חשיבות האינטגרציה מוזמנים לקרוא כאן.