ליאור שיינפלד, 052-5344011

 

lior.therapy@gmail.com

טיפול, הפילוסופיה הבודהיסטית ומדיטציה

גם טיפול וגם תרגול מדיטציה מאפשרים לנו להיות ולהכיר את עצמנו באמת- על חלקינו השונים. לחוש, להרגיש, לחשוב, לנשום- כל אחד מהם בנפרד וכולם יחדיו. להבדיל מתרגול מדיטציה אשר במהותו הוא אישי טיפול נעשה בשניים, מה שמביא עמו איכויות שונות.

הבודהה, מחוקרי הנפש הראשונים, דיבר על כך שאי נחת נגרמת לנו מחוסר הבנה שאנו באי הנחת, מהשתוקקות והיצמדות לחוויות נעימות ומסלידה ודחייה של חוויות לא נעימות. בניגוד למקובל לחשוב, אין בעמדה שמציג הבודהה פסיביות או התבוננות מרוחקת על המציאות. יש חשיבות רבה בלקיחת אחריות על אי הנחת שאנו יוצרים לעצמנו ובניסיון לשנות אותה עד כמה שנוכל.
כמו בתהליך הטיפולי, גם במדיטציה- הכרות מעמיקה עם החוויה שלנו על רבדיה השונים, נוכחות בכאן ועכשיו, מבט ישיר וכנה אל המציאות ובחירה אמיתית בדרך הפעולה שלנו- מאפשרים לנו להיות יותר משוחררים וחופשיים.

בשני התהליכים הללו, אנו מתוודעים יותר לעולם הפנימי שלנו, על חלקיו ה'יפים' וה'פחות יפים'. הכרות זו מפתחת בנו איכויות שונות כלפי עצמנו וכלפי העולם- קבלה, חמלה, נוכחות. איכויות אלו מתפתחות דרך החוויה ולא דרך ההבנה האינטלקטואלית, מה שהופך אותן לעוצמתיות ומשמעותיות.