ליאור שיינפלד, 052-5344011

 

lior.therapy@gmail.com

טיפול פסיכודינמי

מעצם מהותו קשה להגדיר מהו טיפול פסיכודינמי אולם אנסה להאיר מספר נקודות אשר מאפיינות רבות מהגישות הפסיכודינמיות.

אחת מהנחות הבסיס היא שבכולנו ישנם חלקים לא מודעים אשר מפעילים אותנו בצורות שונות. פעמים רבות אלו אותם חלקים אשר קשה לנו להודות שקיימים בנו- דחפים כמו תוקפנות ומיניות או רגשות 'קשים' כמו קנאה ובושה. מתן מקום לחלקים אלו בצורה מווסתת יכולה להשיל מעלינו עול כבד.

חלקים לא מודעים אלו, כמו גם חלקים מודעים בנו, מושפעים בצורה מובהקת מהחוויות אותן עברנו במהלך חיינו. פעמים רבות חוויות שעברנו גרמו לנו להרגיש רגשות עמם לא ידענו להתמודד. לכן, בטיפול ישנה תנועה מתמדת בין העבר, ההווה והחיבור ביניהם נעשה עם דגש על החוויה הרגשית. תנועה זו, בתוך סביבה בטוחה ואמפתית, עוזרת לבצע שינוי אשר משחרר אותנו במידה מסוימת ומאפשר לנו מרחב בחירה גדול יותר בחיינו.

הקשר הטיפולי הינה חלק מהותי בשינוי שטיפול דינמי מציע. דרך התבוננות על היחסים המתרחשים בין המטופל למטפל יש הזדמנות להכרות עם עולמו הפנימי ולהבין את טיב היחסים אותם הפנים.כיום ישנן גישות רבות התופסות את נוכחות המטפל כחלק אשר משפיע על המפגש הטיפולי. הבנה של השפעה זו מאירה חלקים נוספים בנפשו של המטופל.

כמובן שכל אלו הינם תהליכים מורכבים והביטוי שלהם שונה אצל כל אחת ואחד. אין סוף לעומק ולרב גוניות של התהליכים המתרחשים בטיפול, כאשר המטופל מוזמן להביא למפגשים כל תוכן שעולה על דעתו.